Pszczoła murarka

Murarka ogrodowa (Osmia rufa) to jeden z gatunków pszczół samotnic. Zaliczana jest ona do rodziny miesiarkowatych. Jest to jeden z najcenniejszych na świecie zapylaczy. Murarka ogrodowa zapyla około 180 gatunków roślin uprawnych.

Pszczoły samotnice nie tworzą koloni lecz każda samica samodzielnie wyszukuje miejsce na gniazdo w którym składa jajeczko. Do każdej pszczoła samotnicakomory lęgowej samica składa 1 jajeczko oraz porcję około 200 mg pyłku. Pyłek do gniazda przynosi na swoim brzuchu. Poszczególne komory lęgowe są rozdzielone ścianką zbudowaną z gliny. Samica murarki ogrodowej żyje około 12 tygodni. W sezonie 1 samica murarki ogrodowej składa około 20 jajeczek, czyli zakłada około 20 komór lęgowych.

Murarka ogrodowa w warunkach naturalnych gnieździ się najczęściej w pustych źdźbłach roślin które mających średnicę około 7 mm. Istnieje także możliwość sztucznego namnażania tego cennego owada. W tym celu do budek lęgowych wstawiamy wiązki pociętej trzciny i wystawiamy przetrzymane w okresie zimy gotowe kokony murarki.

Aktualnie w Instytucie Ogrodnictwa realizowany jest projekt badawczy zakładający namnożenie populacji murarki ogrodowej do skali umożliwiającej jej hodowlę komercyjną. Projekt ten realizowany jest między innymi przy współpracy z LODR w Końskowoli.

W sadzie doświadczalno- wdrożeniowym LODR w Końskowoli, przy współpracy z Oddziałem Pszczelnictwa z Puław w dniu 14 kwietnia 2011 r. uruchomiono żywą ekspozycję muraki ogrodowej. Nadzór naukowy pszczoła samotnicanad tą ekspozycją pełni dr Dariusz Teper z Oddziału Pszczelnictwa z Puław. W ramach ekspozycji umieszczono 10.000 żywych kokonów murarki ogrodowej. Ekspozycja łączy zarówno cel dydaktyczny jak też cel praktyczny polegający na zapylaniu kwitnących w sadzie roślin uprawnych. Wszystkich zainteresowanych murarką ogrodową zapraszamy do naszego sadu.

Dariusz Teper

Ten wpis został opublikowany w kategorii Murarka i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz